Mikropolaryzacja kory mózgu – co to jest?
Przezczaszkowa stymulacja kory mózgu oraz modulacja pobudliwości i neuroplastyczności komórek nerwowych. Jest to metoda nieinwazyjna, bezbolesna i bezpieczna w wykonaniu. Wymaga ona użycia 2 elektrod o powierzchni przekroju 25-35 cm2, przez które doprowadza się słaby prąd o wartości 1-2 miliamperów. Aby przeprowadzić stymulacje kory mózgu (np. motorycznej, wzrokowej, ośrodka mowy, pamięci lub koncentracji) należy umieścić jedną elektrodę na powierzchni czaszki nad daną reprezentacją korową, a drugą na leżącej po przeciwnej stronie części czoła. W zależności od polaryzacji kora mózgowa jest albo aktywizowana- pobudzana tzw. anodalnym tDCS, albo hamowana w swojej aktywności katodalnym tDCS.
Mikropolaryzacja – w czym pomaga ?
Wskazania:
Kiedy nie można skorzystać z mikropolaryzacji?
Przeciwwskazania:
– nowotwór
– rozrusznik serca
– zastawka mózgowa
– implanty w obrębie twarzoczaszki zakłócające przepływ prądu
Mikropolaryzacja – Jak wyglądają zabiegi?
Kwalifikacje do leczenia tą metodą przeprowadzane są średnio raz w miesiącu.
Można również wykonać kwalifikację samodzielnie i umówić się na zabiegi na podstawie zaleceń lekarza prowadzącego, znającego metodę – kwalifikacja musi zawierać parametry zabiegu jak: umiejscowienie i wielkość elektrod, czas i natężenie prądu oraz cel tDCS.
Osoby zainteresowane prosimy o kontakt osobisty w siedzibie fundacji przy ul.3 Maja 2a w Oławie lub pod nr tel. +48 (71) 733 68 77 lub 501 127 401.
Cykl terapeutyczny, wymaga codziennych sesji od kilku do kilkudziesięciu minut w ciągu kolejnych 10 dni (konieczna jest systematyczna terapia z przerwą nie dłuższą niż dwa dni). Przy dobrych efektach terapii wskazane jest powtórzenie cykli, ale nie wcześniej jak po trzech miesiącach.
Najlepszy efekt uzyskuje się przy połączeniu mikropolaryzacji przezczaszkowej z neurorehabilitacją, gdyż u podłoża polaryzacji i procesów uczenia behawioralnego leżą te same mechanizmy neuronalne a wywołana elektrycznie bierna modulacja kory przyspiesza i ułatwia uzyskanie maksymalnego efektu po treningu fizjoterapeutycznym.
Dlatego łączymy działanie prądu z terapią fizjoterapeutyczną, logopedyczną, psychologiczną lub pedagogiczną a w przypadku stymulacji kory wzrokowej z terapią wzroku.