Wczesne Wspomaganie Rozwoju Dziecka (WWRD) to kompleksowe, intensywne i wielospecjalistyczne działania mające na celu pobudzanie i stymulowanie ruchowego, poznawczego, emocjonalnego i społecznego rozwoju dziecka od chwili wykrycia u niego pierwszych sygnałów nieprawidłowego rozwoju do momentu rozpoczęcia edukacji szkolnej. WWRD jest również wsparciem psychologiczno – pedagogicznym dla dziecka i jego rodziców.
Zasady organizacji zajęć w ramach Wczesnego Wspomagania Rozwoju Dziecka, a także kwalifikacji do nich oraz to, jak przebiegają, regulowane są przez rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej.
Podstawa prawna: http://dziennikustaw.gov.pl/du/2017/1635
Wczesne Wspomaganie Rozwoju Dziecka organizowane jest dla niemowląt i dzieci, które posiadają opinię o potrzebie WWRD, wydaną przez poradnię psychologiczno-pedagogiczną.
Wskazaniem do wydania opinii o WWRD mogą być następujące zachowania u dziecka:
W skład zespołu Wczesnego Wspomagania wchodzą osoby posiadające przygotowanie do pracy z małymi dziećmi o zaburzonym rozwoju psychoruchowym:
Zadania zespołu Wczesnego Rozwoju:
Wymiar zajęć w ramach Wczesnego Wspomagania wynosi od 4 do 8 godzin w miesiącu, w zależności od możliwości i potrzeb psychofizycznych dziecka.
Terapia w ramach Wczesnego Wspomagania może obejmować następujące zajęcia:
Dzieci objęte programem Wczesnego Wspomagania Rozwoju: